Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Apel Grunwaldzki. Premier podziękował za "żywą lekcję historii"

Na Polach Grunwaldu odbył się apel grunwaldzki, który poprzedza inscenizację bitwy z 1410 roku. W odczytanym przez wojewodę warmińsko-mazurskiego liście premier Mateusz Morawiecki podziękował rekonstruktorom i organizatorom imprezy za "żywą lekcję historii".

Mateusz Morawiecki
Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

Apel Grunwaldzki rozpoczęła krótka inscenizacja z udziałem posłów Wielkiego Mistrza oraz króla Władysława Jagiełły. Posłowie, w imieniu Mistrza, ponaglali Jagiełłę do walki oferując mu ustąpienie pola oraz przekazali dwa nagie miecze. Król i jego świta miecze przyjęli "jak znak zwycięstwa".

Po inscenizacji odbył się apel harcerskich drużyn grunwaldzkich oraz odczytano listy od premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu.

"W historii naszej ojczyzny są miejsca i wydarzenia, które budzą szczególne emocje. Daty, które są symboliczne i rozpoznawalne przez wszystkich. Tak jest z bitwą pod Grunwaldem"

– napisał premier Morawiecki w liście do uczestników imprezy. Premier podziękował organizatorom za "żywą lekcję historii" i barwne popularyzowanie idei średniowiecza. List od premiera odczytał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Za popularyzację historii oraz krzewienie wiedzy o wiktorii przodków dziękowali organizatorom imprezy także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Obaj podkreślali, że barwny sposób popularyzacji wiedzy o bitwie pod Grunwaldem służy patriotyzmowi i pogłębianiu wiedzy historycznej.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypomniał, że na Polach Grunwaldu rozpoczęła się wiosną budowa kolejnego budynku muzeum. Ma on mieć blisko 2 tys. m.kw. powierzchni. Brzezin podkreślał, że już teraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w barwny i ciekawy sposób popularyzuje historię.

"Po zbudowaniu nowego muzeum mamy nadzieję stać się europejską stolicą rycerską"

– mówił Brzezin.

Przedstawiciele samorządów, urzędów, wojska i dyplomacji oraz harcerze złożyli kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Grunwaldzkim. Wybrani harcerze uczestniczący w zlocie drużyn grunwaldzkich otrzymali odznaki i odznaczenia.

W tym roku z zlocie uczestniczy w sumie 1160 harcerzy z całej Polski, najmłodsi mają 6 lat. W defiladzie kończącej Apel Grunwaldzki defilowali żołnierze 15. giżyckiej brygady zmechanizowanej, żołnierze z Litwy i harcerze. Po Apelu Grunwaldzkim na pole bitwy wychodzą rekonstruktorzy. Sama inscenizacja ma się rozpocząć o godzinie 15.

 

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Apel Grunwaldzki #premier #Mateusz Morawiecki

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo